Maroko

Dve tváre Rabatu


Do Rabatu sme dorazili niekedy podvečer. Dopravná situácia v meste nás mierne zaskočila. Ľudia prechádzali cez cestu tam, kde sa im zachcelo, nevideli sme žiadne prechody pre chodcov ani semafory, doprava bola komplikovaná, nesystematická, všade sa hmýrili malé červené taxíky, motorky, zvieratá, ľudia, ozývalo sa trúbenie, iákanie somárov, hlasná vrava davu a to všetko vytváralo neskutočný hluk a chaos. Ešte šťastie, že som nešoférovala ja. Z toho bludiska všeličoho by som sa nevymotala. A ani mapu mesta sme nemali.

Hostel sme našli pomerne ľahko. Nachádzal sa v centre, na preplnenej bočnej uličke, hneď pri vysokých hradbách Mediny. Ubytovali sme sa v dvoch izbách, ktoré boli od seba oddelené. Medzi nimi sa nachádzala príjemná terasa. Jedna izba bola pre nás a všetky ostatné ubytované dievčatá a tá druhá pre mužské pokolenie. Pekne oddelené ako sa na moslimskú krajinu patrí. Hostel mal vlastne len tieto dve izby, ale za to obrovské, s poschodovými železnými posteľami. Nikdy som na povinnej vojenskej službe nebola, ale myslím, že to tam vyzeralo akosi takto podobne.

Začína sa stmievať a my vyrážame na obkuk mesta. Recepčná nás informuje, že by bolo lepšie zaparkovať auto do ich súkromnej garáže, pretože v noci je nebezpečné nechávať veci vonku. Ále, čo sa už len takémuto šrotu ako my máme, môže stať? Navyše ho počas jazdy ťahá kdesi doprava. Úprimnú radu odignorujeme.

Neďaleko hostela je námestie plné ľudí- vidím zahalené ženy, mužov oblečených v tradičnom, mihnú sa aj mladí v modernom európskom oblečení. Marcel s Floriánom sa musia vrátiť do hostela, čosi si tam zabudli. My s Adrianou ostávame na námestí a fotíme si jeho nočný ruch. Cítime, ako sa na nás muži pozerajú, obhliadajú si nás a nenápadne sa k nám približujú. Necítim sa bezpečne. Strašne chcem, aby sa tí dvaja už vrátili. Sme tu len pár hodín a človek nevie, ako sa má v tejto krajine správať a čo môže čakať od jej ľudí. Našťastie sa chalani včas vrátili. Opúšťame námestie a ideme sa pozrieť na trh. Neľutujem. Ten chaos čo bol cez deň na uliciach sa teraz v noci presunul tam. Blúdime nočným trhoviskom a žasneme, čo všetko tu predávajú- oblečenie, voňavky, hračky, knihy, koreniny, jedlo, pitie, hodinky, staré nepotrebné veci, všeličo a ešte raz všeličo. Majú tu aj pult s mäsom, ktoré vôbec nie je akýmkoľvek spôsobom udržiavané v chlade a pod pultom sa hraje skupinka mačiek. Veru, hneď má človek chuť si kúpiť aspoň dve kilká tejto lahôdky a ukuchtiť si to.

Turistov tu nie je veľa, mám pocit, že okrem nás už nikto iný. Ľudia nás pozorujú, vedia že sme cudzinci a máme peniaze. Zastavujeme sa u milo vyzerajúcich pánov v bielom oblečení a kupujeme si to ružové na pitie. Po prvom hlte zisťujem, že je to asi jahodové mlieko. Stojíme, popíjame, rozprávame sa a nenápadne nás obklopia tri zahalené ženy. Chcú od nás peniaze. Nič im nedáme. Cestou do hostela sa zastavujeme na ďalšiu dávku môjho novoobjaveného inzulínu- marockého čaju. Sme blízko pláže a ideme sa tam pozrieť. Rabat sa nachádza pri pobreží, obmýva ho Atlantický oceán. Je spln a odraz našich postáv vidno na špinavom piesku. Stojím pri brehu, počúvam bijúce vlny a cítim sa ako utečenec. Tam, kdesi v diaľke je Amerika.

Je asi 23:00 a konečne sme dorazili k hostelu. Na ulici nie je nikto, absolútne nikto a nič. Žiadne auto, všetko je opustené, len občas sa mihne tieň nejakej postavy. Je to zvláštne, kde sa podeli všetky autá, ktoré tu cez deň boli zaparkované? Tá istá recepčná nás opäť upozorňuje: dajte si to auto do garáže, cez noc sa môže stať hocičo. Tentoraz ju poslúchneme. Končí sa náš prvý deň a ja v duchu rekapitulujem: Rabat je plný kontrastov, cez deň preplnený, v noci vyľudnený.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s