PEN CORNER

La Boqueria, gastronomický svet Barcelony


V barcelonskom prístave Port Vell je 60 metrov vysoká socha Cristobala Colóna, teda Krištofa Kolombusa. Pravú ruku vystiera smerom do diaľky a vraj ukazuje smerom na Nový svet a podľa niektorých smerom na Janov, svoje rodné mesto. Veľmi sa nad tým nepozastavujem a otáčam sa Krištofovi chrbtom. Smerujem na najznámejšiu barcelonskú ulicu La Rambla, ktorá spája dobyvateľovi sochu s námestím Placa de Catalunya.

dsc00927

socha Cristobala Colóna

Ramblu pri návšteve Barcelony určite neprehliadnete. Nedovolí vám to nespočetné množstvo referencií, ktoré nájdete vo väčšine knižných či internetových sprievodcov. 1,2 kilometrov dlhá ulica ponúka pravé pouličné divadlo v podobe živých sôch a nespočetných stánkov so suvenírmi.  La Rambla je však zaujímavá aj niečím iným. Nájdete tu hlavný vchod na trhovisko La Boqueria. Prvýkrát som si ho všimla vďaka tomu ozdobenému vianočnému stromčeku, ktorý stál pred jeho vchodom. Pomyslela som si, že som konečne objavila barcelonské vianočné trhy. Ale neobjavila.

dsc00811

hlavný vchod na trh La Boqueria z ulice La Rambla

La Boqueria, celým menom Mercat de Sant Josep de la Boqueria, je jeden z najznámejších a najpopulárnejších trhov v Barcelone. Je to svet čerstvých rýb, visiacich zadných nôh čiernych prasiatok, veselých cukroviniek, mnohorakého ovocia, všelijakej zeleniny, divoko farebných ovocných štiav a iných veselostí. Jeho prvá zmienka pochádza už z 13. storočia. Počas stáročí sa trh menil a prechádzal zmenami až do dnešnej podoby. Zaujímavé je, že železná strecha, ktorá zastrešuje celý trh má takmer 100 rokov. Pochádza z roku 1914.

La Boqueria

familiárne sa trh jednoducho nazýva La Boqueria

Trhom sa dokážete len tak ponevierať a pozorovať jeho ruch. Ja som sa sem vracala každý deň a každý deň som si v inom stánku kupovala čerstvé ovocie. Je to fascinujúce pozorovať tento malý gastronomický svet vo veľkej Barcelone. Trh je pastvou pre oči i nos aj ústa. Farebnosť vám opantá vizuálne vnímanie a vône ovocia či kvalitných šuniek jamón miešajúce sa s vôňou sladkých maškŕt prebúdzajú chuťové poháriky. Keď narazíte na oddelenie s názvom Pescadería, do nosa vám  udrie typicky rybací zápach. Ten možno odpudzuje, ale ak morskými príšerkami nepohŕdate,  pohľad na ne vám určite nebude nepríjemný.

dsc00813

stánok s ovocím a ovocnými šťavami

dsc00815

mnohorakosť cukroviniek určite ulahodí nielen chuťovým pohárikom, ale aj očiam

Na trhu miešajú domáci s turistami. Sú tu všetci lebo toto miesto je jedinečné. Veď nie nadarmo vyhrala La Boqueria roku 2005 cenu za najlepší trh na svete. A naviac je to skutočne milé vidieť starších obyvateľov Barcelony postávať pri svojom obľúbenom stánku a rozprávať sa s predavačom ako s priateľom o rodine. Aj skrz tohto trhu je možné nadýchnuť  sa typického života v kozmopolitnej Barcelone. Ako povedal jeden anglický šéfkuchár:

” … v La Boquerii ľudia jedia, nakupujú a klebetia, jednoducho robia všetko to, v čom sú Španieli dobrí- užívajú si života a tešia sa z ľudskej spoločnosti….”

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s