Maroko

Marakeš: Nočná Jemaa El-Fnaa


Námestie Jemaa El- Fnaa je azda najznámejším námestím v Marakéši i celom Maroku. Má dve tváre- jing a jang. V noci (tvár jing) sa z námestia stáva obrazne povedané „jedna veľká reštaurácia“. Všade sú stánky s jedlom, ktoré sa pripravuje priamo na mieste. Vyzerajú ako stánky na našich slovenských trhoch, sú osvetlené a majú aj drevené stoly a lavice na sedenie. Odvšadiaľ stúpa hustý dym, para, hudba, vône a to všetko sa mieša s nočnou atmosférou a vravou ľudí.

Vyberať mi máte z čohokoľvek- couscous na rôzne spôsoby, tajine, zeleninové šaláty a niektorí robia aj slimáky. Ako kráčate od jedného miesta k druhému zisťujete, že ponuka sa veľmi nelíši. To je dôvod, prečo sa vás podnikaví predavači snažia prilákať a presvedčiť, že práve jeho stánok je tá najlepšia voľba. Ponúka vám pokrčené menu v angličtine, nemčine či španielčine len by ste sa najedli u neho. Určite bude chutiť, nikde nechutí tak skvelo (a to vám vravia všetci). Výhovorka, že si to najprv chcete všetko obzrieť a potom sa určite vrátite, nie je najšťastnejšou voľbou. Predavači hneď reagujú: my friend, najedz sa tu, s plným žalúdkom sa lepšie prechádza. A keď mu naozaj sľúbite, že sa vrátite, hoci to tak vôbec nemyslite, aspoň sa najedzte v dostatočnej vzdialenosti od neho. Nie ako my. My sme sľúbili, prešli sme sa a nakoniec zakotvili u jeho suseda. Podvedený predavač nás očami preklínal. A veruže sa takto dobre je, keď na vás niekto ústavne pozerá a pomedzi škaredé zuby trúsi poznámky akí ste vy klamári. Atmosféra nočnej Djemna el-Fna je neopakovateľná. Je to živý mechanizmus, ktorý sa obnovuje každým západom slnka. Pulzujúce ľudské divadlo v srdci Marakéša.

(Malá odbočka: Okrem toho, že vás už bude bolieť hlava od toľkých rovnakých ponúk a neodbytných ponúkačov, môžu vás napadnúť aj rôzne myšlienky na hygienické stanovy daných „reštaurácii“. Kde to mäso v tom nočnom teple pri všetkých tých výparoch majú? A kde majú prívod vody, aby si umyli ruky? No nehovorte mi, že tými istými rukami chytajú aj to mäso aj tie dirhamy! Istotne vám napadne všeličo).

A nenapadnú vám len číre myšlienky vo vašej hlave, ale aj krutá realita. Moja porcia cous-cous aux poulet (teda cous-cous s kuracím mäsom) bola taká obrovská, že som viac ako polovicu nechala na tanieri. Adriana tiež. Predavači pomaly začínajú baliť svoje reštauračné stánky, je čas zatvoriť a pripraviť divadlo na ďalšiu noc. K našej lavičke, kde sedíme, príde otrhaná žena, otvorí špinavú igelitku a ukazuje na nedojedené jedlo na stole. Pochopíme, že chce od nás zbytky, ktoré sme nechali na tanieri a ktoré už určite jesť nebudeme. Do tašky jej vykydneme všetok môj cous-cous. Florián pridáva tajine. Žena sa milo usmeje, kývne hlavou ako keby sa nám poďakovala a odchádza. Odchádza s plnou špinavou taškou zmixovaných zvyškov nášho jedla. Myslím na to, ako títo ľudia žijú. Nevravím, že takto žijú všetci. Je mi jasné, že tu v Maroku je aj vrstva bohatých ľudí. Lenže aj tých najchudobnejších. A my cudzinci v očiach tých chudobných patríme medzi tých bohatých. Hoci v skutočnosti nimi nemusíme byť.

Mierne vykoľajení sa vraciame do hostela. Prechádzame slabo osvetlenou uličkou a vidíme biedu. Muž na vozíčku s výrazom pomätenca a žena sediaca na zemi pred dverami omotávajúca si nohy igelitom. V noci, keď utíchne všetok chaos, to tu vyzerá biedne i nebezpečne. Ktosi za nami kráča celou cestou. Sme štyria cudzinci o pol jednej ráno v neznámej krajine. Tých päť minút čo nás delilo od hostela, sme sa všetci držali pod pazuchami a kráčali rýchlym tempom tmavou uličkou. Priznám sa, báli sme sa všetci, aj chalani. Sme pred dverami, netrpezlivo strkáme kľúč do dverí, vhupneme dnu a zabuchneme za sebou. Už sme v bezpečí.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s