PEN CORNER

Padajúce hviezdy a vesmírne bodky


Cez károvanú deku preniká hrejivé teplo, ktoré plechová strecha intenzívne prijímala počas celého extrémne horúceho dňa. Domáca štrúdľa s veľkými kúskami jabĺk ešte stále rozvoniava a bosé nohy občas pošteklí príjemný chladný vánok. Ležať na streche a byť „nad ostatnými“ je pocit, ktorý by som dala na zoznam povinných pocitov. Po dlhom plánovaní som konečne tu – na streche odkiaľ sa dajú pozorovať hviezdy.

Mliečna cesta je veľmi dobre viditeľná. Polárka žiari najjasnejšie. Veľký voz alebo Veľkú naberačku, ako ho volajú v ďalekej Amerike, nájdem vždy. V našich zemepisných šírkach je viditeľný stále. Kasiopea raz vyzerá ako W a potom ako M. V podstate ono to vyzerá stále rovnako, len ja sa otáčam a pozerám raz tak a potom onak.

Uzrela som snáď štyri padajúce hviezdy. Stalo sa to tak odrazu, ako keď nám občas do života vstúpi istý druh človeka priateľa, ktorý zažiari a zhasne. Teda človek nezhasne, ale to puto medzi dvoma osobami áno. Ochabne a môže i umrieť. V skutočnosti ani tie padajúce hviezdy nie sú hviezdami a niekedy ani tí priatelia neboli skutočnými priateľmi. Áno, milí čitateľu, padajúce hviezdy sú v skutočnosti stopy, ktoré na nočnej oblohe zanechávajú rozžeravené kusy vesmírnych kameňov, ale to ty určite vieš.

Magickosť a tajomno nášho pozemského života je v tej oblohe. Keď sa človek nad tým všetkým zamyslí, my všetci sme len vesmírne bodky. Také malilinké bodky, také nič oproti veľkosti sveta nad nami. A predsa si myslíme, akí sme my páni. Vlastníme autá, chceme pozemky, hrabeme materiálne… Pozriem sa na nočnú oblohu a neubránim sa úškrnu. Aj Zem je len taká bodka v celej galaxii. O čo nám ide? Doletí jeden meteorit-PRISK- PRÁSK- BUM a je po nás. Ako po dinosauroch.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s