BLOG / FINLAND

Prvé dojmy


V Raume máme  leto, to znamená krásnych 18 stupňov, zubaté slniečko a vetrík pofukujúci od mora. Predčasne vyťahujeme naše jesenné bundy, u nás predsa leto vyzerá úplne inak, ale mnohým Fínom je fajn. Oblečení v kraťasoch posedávajú pri riečke s nahodenou udicou, mladé Fínky v elesťákoch a športových tričkách šliapu do pedálov bicyklov, staršia generáciu si užíva “hrejivé” lúče pri šálke kávy.  My si na túto teplotu musíme zvyknúť, tridsiatky tu určite nebudú. Obúvam si teda športové sandále a naťahujem tenkí svetrík, veď nemôžem sa hneď babušiť ako cenculiak.

sused

A prvé dojmy z miesta ako takého? Namiesto holubov nám ráno do okna škriekajú čajky a pod oknom hopká obézny zajac. Všade je veľa zelene, občas mám pocit, že žijem hneď vedľa lesa. Ozaj v skutočnosti bývame dočasne na starej vlakovej stanici prerobenej na ubytovanie. Cez deň nám pred oknom prechádzajú vlaky naložené drevom, ktoré vezú na spracovanie tu neďaleko. V jedálni sú na poličkách staré vlakové pečiatky a steny sú krásne drevené. Toto miesto má také nostalgické čaro.

stara vlakova stanica

Páčia sa mi tu široké chodníky pre chodcov aj cyklistov a už sa teším, kedy zmontujeme moje torpédo. Už nikam nebudem chodiť peši, hoci je to príjemné lebo autá stále zastanú na prechode. Budem cyklovať hore dole, len nech neprší, lebo dažďom nás Fínsko privítalo hneď prvý deň. A šoféruje sa tu dobre, nebojím sa, že ma niekto vytrúbi, keď hneď nevyštartujem sekunde, keď naskočí zelená.

Stihli sme obehnúť miestne supermarkety a potraviny a s úľavou sme zistili, že jedlo tu nie je až tak dramaticky drahé. Myslím si, že po skúsenosti z Nórska sme sa podvedome pripravili na drahotu. Našťastie je to tu cenovo priateľnejšie. Na obkukávačkách po obchodoch vie človek zistiť veľmi podstatné a zaujímave veci o krajine a ľuďoch. Tak napríklad v jednom obchode sme našli také tie hrebene česačky na čučoriedky a nožíky na huby. Čo z toho vyplýva? Že pôjdeme zbierať čučky 🙂 a huby tiež, veď tie nám už rastú pod oknom.

náš železničný zajac

huba v meste

Z mojich botanických pozorovaní ešte spomeniem, že tu rastie ľubovník bodkovaný, ďatelina, rebríček obyčajný a práve teraz kvitne lipa.Všade popri cestách sú rozkvitnuté kvety líp, ktoré nádherne voňajú. Ak by sa stalo, že by mi nejaký parfumér navrhol vytvorenie voňavky len pre mňa tak by som ani na chvíľu nezaváhala. Mojou Eau de toilette by bol lipový kvet.

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s